Türkiye’nin Turistik Şehirleri, Tatile Gidilebilecek En Turistik 9 Şehir

0
Türkiye'nin turistik şehirleri
Türkiye’nin turistik şehirleri

Tatilde Gidilebilecek En Turistik 9 Şehir

Türkiye, Ortadoğu’da bulunan eski tarihlerden itibaren coğrafi konumu ve iklimi sayesinde göz önünde olmayı başarmış bir ülkedir. Türkiye’de birçok görülmesi gereken tarihi yapı bulunmaktadır. Seyşeller olarak sizler için derlediğimiz bu yazımızda bu tarihi yapıları anlatacağız.

Türkiye’nin Turistik Şehirleri Listesi

Nevşehir/ Kapadokya

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 1 Kapadokya

Kapadokya, Nevşehir’in en önemli doğal yapılarındandır. İnsanlar artık zamanla Nevşehir’e direk Kapadokya demeye başlamışlardır. Kapadokya, yabancı ve yerli turist çekmektedir. Nevşehir/Kapadokya İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Kapadokya’da balon faaliyeti gerçekleştirilir.

Yerli ya da yabancı turistler balona binerek enfes manzaranın tadını çıkarır. Nevşehir’e giden turistler, Derinkuyu Yeraltı şehrini ziyaret edebilmektedir. Şehrin 80 metre derinliğinde olduğu bilinmektedir. Ziyaret eden turistler 50 metreye kadar görebilmektedir. Derinkuyu Yeraltı şehrinin 12-13 kat olduğu bilinmektedir. Nevşehir’e gidip görebileceğiniz bir başka turistik mekan ise Göreme Açık Hava Müzesidir. M.S. 4 – M.S 13 yüzyıllarında insanların yaşadığı bilinmektedir. Göreme Açık Hava Müzesinde yemekhaneler, kiliseler, oturmaya yerleri gibi kısımlar bulunmaktadır.

Bodrum/ Muğla

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 2 Bodrum

Türkiye’nin turistik şehirleri listemizin ikinci sırasında ise Muğla var. Muğla Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişimin de bulunmaktadır. Muğla yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turist çekmektedir. Köyceğiz, Kelebekler vadisi, Ölüdeniz turistlerin seçtiği önemli yerlerdir.

Bodrum Yalıkavak Halk plajı, rüzgar sörfü ve yelken aktiviteleri için oldukça uygundur. 200 metre uzunluğu bulunan ve 5 metre genişliğe sahip olan Yalıkavak Halk plajın çevresine otel ve kafeler bulunmaktadır. Deniz oldukça temiz ve en sıcak günlerde dahi serin olmaktadır.

Bodrum’da gidilebilecek bir diğer plaj ise Bitez plajıdır. Bitez plajı yaz aylarında oldukça yoğun bir plajdır. Bitez plajının denizi oldukça sakin, dalgasız ve temizdir.

Gaziantep

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 3 Gaziantep

Gaziantep lezzetli yemekleri ve kültür özellikleri ile dikkat çekmektedir. Anadolu evlerinin bulunması ile birçok turist çekmeyi başarmıştır. Tarihi, kültürel yapısı ve mutfağı ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Çanakkale

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 4 Çanakkale

Çanakkale tarihi olayları ile tanına Türkiye için oldukça önemli, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir. Truva Antik Kent, Çanakkale’ye gidilip görülmesi gereken önemli bir yerdir. Truva Antik Kenti’nin 9 kattan oluştuğu bilinmektedir. Truva Antik Kentinde günümüzde sadece gezilebilecek kale kısmı bulunmaktadır.

Truva Antik Kentinde hazine olduğunu düşünülmesi sonucunda savaşın olduğunu söylenen kat patlatılmıştır. Bunu sonucunda Truva Savaşı’nın yaşandığı ispat edilememiştir. Türkiye’nin turistik şehirleri Çanakkale’de gezilip görülmesi gereken bir diğer yer ise Çanakkale Şehitlik Anıtı’dır. Çanakkale Şehitlik Anıtı 1960 yılından itibaren ziyaret edilebilmektedir. Bu toprakları koruyan insanları görmek açısından oldukça önemli bir yerdir.

Çanakkale’de görülmesi gereken bir diğer yer ise Bozcaada’dır. Bozcaada’nın eski adı Tenedos olarak bilinmektedir. Bozcaada kafa dinlemek ve sakin bir tatil geçirmek için tercih edilen yerlerden biridir. Çanakkale’de gidip görebileceğiniz bir başka ada ise Gökçeada’dır. Gökçeada, şehrin sesinden uzakta, doğa ile baş başa kalmak isteyen insanlar için tercih edilen yerlerden biridir. Gökçeada’da gezilecek birçok yer Rum köyleridir.

İzmir

5 – İzmir Türkiye’nin Turistik Şehirleri Listesi

Efes Antik Kenti gibi doğal güzelliklerin olduğu, insanın sıcakkanlı olması ve enfes güzellikleri ile İzmir turist çekmeyi başarmıştır. İzmir’in doğal güzellikleri, birçok tarihi olaylara ev sahipliği yapmış olması, birçok farklı medeniyetin yaşamış olması, İzmir’in sokakları gibi İzmir’in görülmesi için birçok sebep sunmaktadır.

İzmir’de görülmesi gereken ilk yer Kordon’dur. İzmir Kordon’da Osmanlı’dan kalma belediye binası, Osmanlı eseri olan Saat Kulesi, Yalı Cami gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Türkiye’nin turistik şehirleri İzmir’de gidilmesi gereken bir diğer yer ise Alaçatı’da bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’dir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi, aktif gece hayatının olması, birçok kafenin olması, barların olması sebebiyle birçok turist çekebilmiştir. İzmir, Türkiye’nin Turistik Şehirleri Listesine girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Antalya

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 6 Antalya

Antalya, Türkiye’de yaz turizminin yaygın olduğu yerlerden biridir. Antalya’ya yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir. Manavgat Şelalesi ve Düden Şelalesi, Antalya’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden sadece iki tanesidir. En büyük teleferik ve en büyük hayvanat bahçesi Antalya’da bulunmaktadır.

İstanbul

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 7 İstanbul

İstanbul sadece Türkiye’de değil Dünya’da bilinen ve sevilen şehirdir. İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerden kalan birçok tarihi eseri bulunan bir şehirdir. İstanbul’un sokakları denince akla ilk Taksim gelmektedir. Taksim İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi, kiliseleri, pasajları ile önem kazanmıştır. İstanbul’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Sultanahmet’tir. Sultanahmet, Osmanlı’nın İstanbul’u fetih etmesinden sonra yapılmıştır.

Denizli

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 8 Denizli / Pamukkale

Ege Bölgesinde bulunan Denizli, Pamukkale Travertenleri ile birçok turist çekmeyi başarmıştır. Pamukkale, insan sağlığına iyi gelen suları ile insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Edirne Türkiye’nin Turistik Şehirleri Listesi

Türkiye’nin Turistik Şehirleri 9 Edirne

Edirne, Osmanlı Devleti dönemi başkentlik yapmıştır. Edirne mimarisi ile birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Edirne’de Uzun Köprü, Meriç Köprüsü, Selimiye Cami, Gökçetepe gibi yerleri bulunmaktadır. Türkiye’nin turistik şehirleri listemizin önemli şehirleri arasındadır.

Böylece Türkiye’nin turistik şehirleri listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve daha fazla içerik için İnstagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.