Türkiye’nin Popüler Kayak Merkezleri

0

Türkiye’nin Popüler Kayak Merkezleri

Şüphesiz ki kış turizmi denilince herkesin aklına ilk olarak kayak merkezleri gelir. Dünya’nın çeşitli noktalarında olan kayak merkezleri, kış tatilini sevenlerin akın ettiği tesislerdir. Ülkemizde ise çok sayıda kayak merkezi bulunuyor. Bunun için yurtdışına çıkmadan harika kış tatilinizi Türkiye’de geçirebilirsiniz. Türkiye, konumu nedeniyle birçok kayak merkezine ev sahipliği yapıyor. Ev sahipliği yaptığı kayak merkezi sayısı yıllar geçtikçe artış göstermiştir. Kayak merkezlerine olan talebin artışı nedeniyle geçmişe göre daha fazla iyileştirilmiş ve imkanları artmıştır.

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri hangileridir sorusuna cevap veriyoruz. Böylelikle ülkemizde yer alan kayak merkezlerini daha yakından tanıyabileceksiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun Güneydoğu bölgesinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizin önemli kayak merkezleri arasında yer almıştır ve Köroğlu Dağları’na kurulmuştur. Kartalkaya kayak merkezinin etrafı çam ormanları ile çevrilidir. Karın yağması ile bu harika çam ormanları oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Kartalkaya’da bulunan en uzun pist ortalama 4000 metre civarındadır.

Kartalkaya’ya gelecek kişiler Dorukkaya Mountain Resort, Kartal Otel, Grand Kartal gibi otellerde konaklayabilirler. Kartalkaya’ya gelip kayak yapmayı düşünmeyenler ise otel kafelerinde oturarak sıcak kahve eşliğinde harika manzaranın tadını çıkarabilir veya kızak kiralayabilirler.

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri arasında yer alanPalandöken kayak merkezi, 6 ay boyunca, kasım ayından mayıs ayına kadar, kayak yapılabilen bir tesistir. Uzun süren kışı, kaliteli karı, birçok konaklama imkanı ve uzun olan pistleri ile kayak severler için önemli yerlerden birisi haline gelmiştir. Palandöken Kayak Merkezi’nde ülkemizin en uzun pistlerinden birisi olan 27 numaralı pist, 8 kilometrelik uzunluğu ile yer almaktadır. Palandöken Kayak Merkezi’nde günde 32 bin kişinin yapabileceği kapasite bulunmaktadır.

Çeşitli yarışmalar ve festivallerin düzenlendiği Palandöken, 2011 yılında Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Erzurum şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, şehir merkezine 25 kilometrelik uzaklıkta ve havalimanına 30 dakika mesafede yer almaktadır. Bu kayak merkezinde sezon, Kasım ayından Nisan ayına kadar sürmektedir. Karın yetersiz geldiği zamanlarda suni karlama imkanı bulunmaktadır. Erciyes’e gelecekler için kayak malzemesi kiralama, kayak hocasından ders alma gibi imkanlar bulunuyor. Türkiye’nin popüler kayak merkezleri arasında yer alan Erciyes Kayak Merkezi.

Ramada Resort Erciyes, Mirada Del Lago gibi otellerde dağda bulunurken, şehirde de shuttle servis ile dağa hareket eden oteller bulunmaktadır. Türkiye’nin en güvenli pistlerine sahip olan Erciyes kayak merkezi, 25 kişilik güvenlik ekibini bünyesinde bulunduruyor. Farklı zorluk derecelerine göre bu kayak merkezinde 33 pist bulunuyor ve yukarılara çıkmanız teleferik veya bant yardımı ile sağlanıyor.

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri arasında bir diğeri ise Uludağ Kayak Merkezi. Bursa şehrine 36 kilometre uzaklıkta olan Uludağ Kayak Merkezi, ülkemizin popüler kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Çok sayıda otele ev sahipliği yapan Uludağ, 2543 metre yüksekliğindedir. Bu tesis, Faintepe ve Kuşaklı tepelerinin üzerine kuruludur. Uludağ’da yer alan pistler arasında Kuşaklıkaya Kayak Pisti ve Grand Yazıcı Kayak pisti gibi birçok pist yer almaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a 115 kilometre uzaklıkta bulunan Kartepe Kayak Merkezi’nde 12 adet pist bulunuyor ve tek ski pass ile tüm pistlerde kayılabiliyor. Bu kayak merkezinde, teleski hizmeti de bulunuyor. Kayak bölgesinde tek bir otel yer alıyor ancak dileyenler bölgeye yakın olan diğer otellere gidebilirler.

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar hafta sonları bu kayak merkezine akın etmektedir. Bunun nedeni ise Kartepe Kayak Merkezi’nin İstanbul’a oldukça yakın olmasıdır.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri listemizde listenin son sırasında ise farklı bir kayak merkezimiz var. Kars sınırları içerisinde yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, ülkemizde önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Kristal karla kaplı olan Sarıkamış, hem yerlilerin hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Sarıkamış’ın en önemli özelliklerinden birisi, diğer kayak merkezlerine göre pistlerin daha sakin olmasıdır. Kalabalıktan hoşlanmayan ve sakin bir yer sevenler, bu kayak merkezini tercih edebilmektedir.

Türkiye’nin popüler kayak merkezleri listemizin burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Benzer keyifli içerikler için instagram sayfamızı ziyaret edebilir, veya internet sitemizde diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.