Tatilde Saç Bakımı

0

Tatilde Saç Bakımı

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte herkes çalışma ortamlarından uzaklaşarak, tatil planları kurmaya başladı. Tatil nerede yapılacak, nasıl yapılacak ve ne götürülecek sorularının haricinde kadınlar için önemli olan saç bakımı konusu da merak edilmektedir. Tatilde, güneş altında ve plajda saç bakımı yapılmasının oldukça faydası bulunuyor. Tatilde saç bakımı nasıl olmalıdır? Uzmanların önerilerilerini derledik.

Güneşte Çok Uzun Süre Kalmayın

Tatile gidilen yerde bolca boş zaman olacak ve tüm sorumluluklar geride kalmış olacak. Bu esnada çoğu kişi güneşin altında uzanarak anın tadını çıkaracak. Fakat tatil dönüşü ile birlikte bu tatlı andan geriye kuru saçların kalmasını hiçbir kadın istemez.

Saçta tıpkı cilt gibi fazla güneşe maruz kalmamalıdır. Güneşe maruz kalacağı zamanlar ise güneşten korunması gerekmektedir. Saç telleri toplamda 3 ayrı katmandan oluşmaktadır. En dış katman zarar gördüğünde ardından gelen 2 katmanda zarar görecektir ve saça bir hayli hasar verecektir. Güneş hasarı, saçın en üst katmanındaki hücrelere zarar verir. Bu zarar akabinde saçlar savunmasız kalır ve kurur dahada tehlikelisi dökülür. Buna bağlı olarak güneşte çok uzun süre kalmamaya özen göstermelisiniz.

Saçlarınızı Nemli Tutun

Saçta bulunan deniz tuzu, nemi ve teri emerek kurutacaktır. Saçların güneşe maruz kalması ile bu kuruma sürecide hızlanacaktır. Kuruyan saçlarda kırılmaya meyilli bir hale gelecek ve hasar görecektir. Eğer bu problemle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, ilk hedefiniz saçınızı nemlendirecek kremler kullanmak olacaktır. Tatilde saç bakımı konusunda yadsınamaz bir gerçek nemdir.

Bu kremler sayesinde saçınızın kuruduğunu hissettiğiniz gibi sürebilecek ve tekrar nemlenmesine olanak sağlayabileceksiniz. Diğer bir yöntem ise geniş kenarlı şapkalar kullanmak olacaktır. Deniz tuzu olan saçlarınızı güzelce kuruladıktan sonra geniş kenarlı şapkanızı takarsanız, güneş direkt olarak vurmayacak ve saçlarınız kuruluğa karşı korunmuş olacaktır.

Saçların kuruluğa karşı korunması yalnızca kırılmayı önlemez, aynı zamanda saç renginde meydana gelecek değişikliklerin de önüne geçmeyi sağlar.

Yüksek Isıya Maruz Bırakmayın

Fön yapmak veya maşa çekmek gibi yüksek ısı ile saç şekillendirme yöntemlerinden özellikle tatillerde uzak durulması gerekmektedir. Güneş ışığı saçları yeterince kurutmaktadır. Ek olarak föne de maruz kalırsa, saç tellerinin incelmesine sebebiyet verir. Bu durum özellikle otelde kalan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Fakat asla yapılmaması gereken önemli bir husustur.

Saçlarınızı şekillendirmek için saç şekillendirici köpüklere yönelmeniz tatil zamanı çok daha etkili olacaktır. Bu tarz kremler güneş ile birlikte etkisi arttırmakta ve saça güzel bir görünüm sağlamaktadır.

Badem Yağı Kullanın

Badem yağı normal zamanlarda da saç dökülmesi, saç gürlüğü problemleri yaşayan kişilerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Badem yağı, tatil zamanlarında saça sürüldüğünde etkisi katbekat artmaktadır. Badem yağının içerisinde bulunduğu vitamin ve mineraller, güneş ışığında bulunan vitamin ve mineraller ile birleştiğinde daha kuvvetli bir etki yaratmaktadır.

Badem yağının denize girmeden önce sürülmesi ve güneşte bir müddet bekletilmesi çok daha etkili olacaktır. Denizden çıktıktan sonra da tekrar yenilenebilir fakat çok kez tekrar edilmemelidir. Sadece Tatilde saç bakımı konusunda değil güncelik olarak da badem yağı kullanmanız faydalı olacaktır.

Tüm bunlara dikkat ederek sizler de Tatilde saç bakımı konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Benzer içerikler için İnstagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın. Henüz tatilde nereye gideceğinize karar vermemişseniz, Tatile gidilebilecek yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.