Seyşeller

Seyşeller, resmi adı ile Seyşeller Cumhuriyeti olarak bilinir. Hint Okyanusu’nda yer alan 115 ve daha fazla adadan oluşan bir ada ülkesi olarak bilinir. Afrika’nın doğu kısmında ve Madagaskar’ın kuzey doğusunda bulunur. Seyşeller tarihçesinde adaların daha çok Portekizliler tarafından keşfedildiği sanılır. Seyşeller, 1768 yılında Fransız tarafından işgal edilmiştir. 1794 yılında ise Büyük Britanya Krallığı tarafından yönetilmeye başlandı ve 1814 yılında Paris antlaşması yapıldı bu durum sonucunda da Birleşik Krallık himayesi altına girmiş oldu. 

Seyşeller Nüfusu

Nüfusunun hemen hemen %60’dan fazlasını genç bir kesim oluşturur. Bulunulan nüfusun etnik yapısını ise Creoller oluşturuyor. Creoller, Fransız asıllı olup Louisiana’da yaşamış insanlar ve İspanyol asıllı olup Karayip adalarında doğup yaşayan kişiler anlamını taşır. Creoller daha çok İspanyol, Afrikalı, Fransız ve Asya kökenli kişileri birbiri ile kaynaşarak oluşturan melezlerdir. Seyşeller halkının büyük bir kısmı Katoliktir. Katolik inancından ziyade Müslüman, Hindu ve Protestan inançlarına inanan nüfus da yer alır. Aynı zamanda Seyşeller dili, resmi olarak Fransızca ve İngilizcedir.

Seyşeller’de En İdeal Konaklama Ne Zaman Yapılır?

Burada tatil için planlama yaparken bölgede sene boyu hâkim olan nemli ve tropikal iklim özellikleri için biraz araştırma yapabilirsiniz. Tatil tarihinizi ayarlarken bütün sene boyunca birebir aynı olan hava sıcaklığı konusuna da aldırış etmeyin. Turkuaz sular ile çevrili olan adaların günlük yaşantı biçimini iki belirgin mevsim şekillendiriyor.

Güney yarım kürede senenin en çok sıcak ve nemli dönemi daha çok Ekim ayında başlayarak Nisan ayında sona ermesine neden oluyor. Bu dönemde genellikle kuzeybatı rüzgârları sahillere yosun taşıyabiliyor. Fakat Seyşeller için daha uygun bir tatil zamanınız yok ise endişe etmeyin. Çünkü genelde bütün sahiller senenin aynı döneminde aynı rüzgârlara maruz kalmayabiliyor. Özellikle Seyşeller’de daha çok soğuk havalarda Güneydoğudan gelen Alize rüzgârları etkin oluyor.

Seyşeller Tatiline Hangi Mevsimde Gidilmelidir?

Seyşeller’de deniz sıcaklığı sene boyunca ortalama olarak 28 derece civarında seyredebiliyor. Seyşeller sahilinde biraz gevşemeniz ya da eğlenceli olacak şekilde suyun tadını çıkarmanız için her an için mümkündür. Sahilleri etkisi altına alan berrak sular ve renkli mercanlar, dalış maskesiyle ve şnorkel yardımı ile izleyeceğiniz harika su canlılarına ev sahipliği yapabiliyor.

Macera konusu hakkında açık ve deneyimliyseniz, Seyşeller tatili sırasında dalış yapmayı da denemenizde fayda olur. Bunun yani sıra Seyşeller sahillerinin tadını çıkarıp, isterseniz kürek sörfü veya kano gezintisi de yapabilirsiniz.

Seyşeller Vize İstiyor Mu?

Afrika kıtasının en çok ziyaretçi akınına uğrayan Seyşeller, gitmek isteyen kişiler için birçok soru işaretini de beraberinde getirir. Doğa ile iç içe geçirmek için yapılan tatil planlarında en ideal seçim olan ülke, kültürel farklılığı ile de dikkatleri üzerlerine toplamayı başarıyor. Ada sayısı olarak oldukça fazla rakamlara sahip olan Seyşeller, ekonomik anlamda diğer tatillere göre yüksek fiyatlara sahip olsa da ayrılan bütçeye değer.

Seyşeller‘e seyahat edilmeden önce merak edilenler arasında Seyşeller vize istiyor mu sorusu başta gelir. Bu anlamda ülkemizden yapılan Seyşeller uçuşlarında, 90 gün seyahat süresince herhangi bir vize isteği bulunmuyor. Vizesiz ülkeler arasında yer alan bu cennet parçası, birçok insan tarafından gönül rahatlığı ile tercih ediliyor.

Yılın Hangi Zamanında Gidilmeli?

Tropik ada özelliği yaşayan Seyşeller, konumu itibari ile eşsiz manzara görünümlerine sahip. Şeyseller‘de yaz mevsimi ülkemizde olduğu gibi genel geçer ve iklimlerinde git geller yaşamaz. Şeyseller‘de yılın her ayında yapılabilecek birçok aktivite bulunur. Hava durumu genelde ılıman olarak yüksek dereceler ölçülür. Seyşeller‘de hava Ekim, Mart, Mayıs ve Eylül aylarında rüzgarlı ve yağmurlu geçmiş olsa seyahatlerin yapılmasına engel olmaz. Ülkede sabah saatleri ve akşam saatleri oldukça serin geçer.

Şeyseller‘de aktivitelerin yapılması için en güzel aylar Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım ayları olarak bilinir. Bu aylarda dalış, şnorkel, yelken, yürüyüş, rüzgar sörfü, balık tutma ve kuş gözlemi aktiviteleri gerçekleştirilebilir.

Seyşeller’in Doğal Yapısı

Seyşeller vize istiyor mu, araştırmalarında en sık rastlanılan alternatifler arasında ülkenin doğa yapısına rastlamak mümkün. Yemyeşil düzlüklere sahip olan Seyşel Adaları, tropik adalarda olan tüm özellikleri taşıyor. Büyük yeşillik ormanlar orta kısımlarında güzel görünümlü kalıp kıyılar ve kumsallar barındırıyor. 

Ormanların çok fazla olmasından dolayı farklı türdeki hayvanların da barınak noktası haline geliyor. Orman içerisinde kertenkeleler, hamam böcekleri ve çok farklı cinste ismi henüz bilinmeyen böcek türleri yaşıyor. En lüks otelde yapılan konaklamalarda dahi bu böceklere rastlansa da böcekler insan vücuduna herhangi bir zarar vermiyor. Fakat her ihtimale karşılık sinek ilacı, böcek spreyi, ısırık ve sokmalara karşı kremler taşımakta fayda var.

Şeyseller Gece Hayatı

Şeyseller güzel manzarası ile gündüz fotoğrafların vazgeçilmezi olurken, gece manzarası bu anlamda daha ağır basıyor. Şeyseller vize istiyor mu, sorusunun vizesiz bir ülke cevabından sonra gece hayatında  durumun sorun teşkil edip etmeyeceği de merak konusu. 

Şeyseller’de gece hayatları sessiz sedasız sonlanıyor. Yürüyüş aktiviteleri için en uygun saatler gece saatleridir. Gece çekilen fotoğraflarda eşsiz manzara ise gözleri kamaştırıyor. Şeyseller‘de gece hayatında herhangi bir ırk veya ülke ayrımı yapmadan tüm turistler rahatlıkla gezebiliyorlar. Ülkenin yeşilliği ve deniz manzarasından dolayı doğal tatil planlarında en cazip seçimler arasında yer alıyor.