Seyşeller nüfusunun yüzde 60’ından fazlası aşılandı ama!..

0

                Seyşeller nüfusunun yüzde 60’ından fazlası aşılandı ama… Seyşeller, Afrika kıtasında, Hint Okyanusu’nun doğusunda bulunan ada ülkesidir. 115 Adadan oluşan ülkede yaklaşık 100 binin üzerinde yerel halk yaşamaktadır. Pandemiyle mücadele için aşılama çalışmalarına erken başlanan ülkede kullanılan Çin aşısı tartışmalara yol açtı.

seyseller-nufusunun-yuzde-60indan-fazlasi-asilandi-ama
Seyşeller nüfusu

                Seyşeller, dünyada nüfusa oranlı aşılamada ilk sırada yer alıyor.  Mayıs ayı itibariyle nüfusun %60’ından fazlası aşılanmasına rağmen koronavirüs vakalarındaki artış, kullanılan Çin menşeili covid-19 aşısının etkinliğinin sorgulanmana neden oldu.

Seyşeller Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre son vaka artışları ile birlikte günlük vaka sayısı 300’e çıktı. Yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle başkent Victoria hastanelerinde yer kalmadığı da kamuoyu ve basına bildirildi.

Seyşeller nüfusuna oranla görülen artışların, Hindistan ile kıyaslandığında daha fazla olduğu dikkat çeken istatistikler arasında, ülkedeki toplam vaka sayısı 8000’i geçmiş durumdadır. Her ne kadar 8000 rakamı az gibi görünse de, yaklaşık olarak Seyşeller nüfusunun %8’ine denk gelmektedir.

Tatil Cenneti Seyşeller nüfusunun yüzde 60’ından fazlası aşılandı ama

Seyşeller’de aşı kampanyasına katılan kişilerin yüzde 60’ından fazlasına Çin üretimi Sinopharm aşısı yapılmıştı. Geri kalan yüzde 40’lık kesim için de Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği AstraZeneca aşısı kullanıldı. Her iki aşı da piyasaya çıktığı ilk günlerden itibaren etkinliği ve güvenilirliği bakımından tartışmaların hedefi olmuştu.

Öte yandan Seyşeller’de Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle birçok koronavirüs hastasını evlerinde tedavi görmesi için geri gönderildiğini açıkladı. Hükümet şu anda yeni Covid-19 vakaları için geçici tedavi merkezleri kuruyor.

Kaynak: Nüfusunun yüzde 60’ı aşılanan Seyşeller’de görülen yeni vakalar, Çin aşısına olan güveni sarstı

Seyşeller ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer içerikler;

Seyşeller’de Tatil

Seyşeller pandemi öncesinde en çok turist çeken tatil ülkelerininden biriydi, tüm dünyayı etkileyen covid Seyşeller turizmine de sekte vurdu. Bu küçük ada ülkesi nüfusundan daha fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca 26 derecenin altına düşmeyen sıcaklığı, tropikal iklimi ve Hint Okyanusunun mükemmel sularıyla gezginlerin rotalarında ilk sıralarda yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.