Seyşeller Nüfusu, Seyşeller Kalabalık mı? Seyşeller Bayrağı

0
seyseller-nufusu-seyseller-kalabalik-mi-seyseller-bayragi
Seyşeller Nüfusu

Seyşeller Nüfusu, Seyşeller Kalabalık mı? Seyşeller’in 2020 yılından beri tahmini Seyşeller nüfusu hemen hemen 98.347’dir. Nüfusun %50 oranından fazlasını gençler oluşturuyor. Seyşeller’de yıllık olarak nüfus artış oranı %2 ve %2,5 arasında olur. Ortalama bu bölgede yaşam süresi erkeklerde 69 olurken, kadınlarda ise 78’dir.

İki kıta arasında oluşan ve bir takma ada sahip olan Seyşeller daha çok Afrika ve Hindistan özelliklerini içerisinde barındırır. Afrika devleti olarak görülse de Hint Okyanusunun orta kısmında Kenya’nın 1.600 km mesafesi kadar doğusunda yer alan 115 güçlü ada serisinden oluşur. 

.Seyşeller’in Başkenti Neresidir?

Toplamda 20,1 kilometrekarelik alanı olan Victoria şehriSeyşellerlin başkentidir. Ticaret deniz turizmi açısından gelişen kentin nüfusu hemen hemen yaklaşık olarak 25 bindir. Mahe Island adı ile bilinen kentte en fazla turistler şu yerlere gider. Seyşeller nüfusu açısından ulusal müzesi, doğa bilimleri müzesi, Victoria botanik bahçe yerleri, Selwyn Clarke pazarı ve saat kulesi gibi yerlerdir. Botanik bahçelerinde genelde yalnızca Seyşeller ülkesinde yetişebilen pek çok çiçek türü yer alır. 

Seyşeller’in en ünlü adası olarak bilinen Praslin adasına, senede 1,5 milyondan fazla turist geliyor. En çok Avrupalı turistlerin en çok ilgi göstermiş olduğu adada Vallee de Mail isminde milli park yer alıyor. Adada bulunan Anse Lazio plajında şnorkelle dalış en başta yer alırken daha pek çok su sporunun yapılması mümkün oluyor. Seyşeller de daha pek çok önemli adalar ve şehirler bulunur. Bunlar ise Mahe adası, La Digue Adası, Bel Air, Anse Royale gibi yerlerdir. 

Seyşeller’de Hangi Diller Konuşulur?

Seyşeller ülkesinin başlıca ana dili Fransızca ve İngilizce ‘dir. Hem okullarda hem de resmi yazışma yerlerinde iki dilde tercih edilip kullanılır. Aynı zamanda Seyşeller nüfusu açısından en çok yaygın olarak konuşulan bir dil ise Creole dilidir. 

Seyşeller Yemek Ve Gece Hayatı

Seyşeller’in yemek kültürü daha çok adanın zengin olan kültüründen etkilenir. Seyşeller nüfusu bakımına göre pek çok yemek çeşidi bulunur. Krio mutfağı en çok ülkede bulunan balık, Hindistan cevizi ve baharat çeşitlerini kullanır. Geleneksel olarak hazırlanan Krio yemekleri ise sarımsak, kırmızıbiber ve zencefil ile dövülen ahtapot ızgara, baharatlarla yapılan kabuklu deniz mahsulleri ve balkabağı çorbasını içerisine alır. Diğer en çok tercih edilen yemek çeşitleri ise sıcak kömürde veya Hindistan cevizi kabuğu üstünde pişirilen istavroz balığı ve yerel bir lezzete sahip olan tuzlanmış balık yer alır. Yerel diye bilinip Pwason Sale olarak geçen bu tuzlanan balık en iyi kazanılan lezzet olarak tanımlanıp sunulur. 

Taze balık genellikle yol kenarında bulunan stantlarda satılır. Deniz kabuğu sesini dinleyin bu durum ise en son ki avın kıyıya vurduğu haberini belli eden geleneksel bir işaret olarak bilinir. Seyşeller’in gece hayatı çok aktif bir şekildedir ve daha çok turistlere hitap eder. En büyük gece kulüplerinden hemen hemen bir kaçı başkent Victoria’da yer alır. Fakat daha diğer pek çok gece mekân yerleri Mahe ve Praslin etrafında bulunan otellerde de yer alır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.