Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller Gezi Rehberi, Seyşeller’in dünyanın en güzel adalarının başında geldiğini düşünüyoruz. Tatil yapacaksanız eğer hiç vakit kaybetmeden Seyşeller’i mutlaka görmelisiniz. Lafı hiç uzatmadan, Hint Okyanusu’nun en güzel tatil cenneti Seyşeller’i incelemeye başlayalım. Seyşeller’de, Mahe Adası’nda ve başkent Victoria’da nerelere gidilir, ne yapılır? Öncelikle Victoria şehrinde gezilip görülecek dünyanın en renkli pazarları bulunuyor. Birbirinden güzel tropikal ve egzotik meyvelerin keşfi ile gezinize başlayabilirsiniz. Seyşeller Gezi Rehberi ile yola çıkıyoruz…

İstanbul Havalimanı’ndan Seyşeller’e Gidiş

seyseller-gezi-rehberi-dis-hatlar

Seyşeller Gezi Rehberi ile ilk hedefimiz Seyşeller’e gidiş. Seyşeller’e İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuşlarla gitmek mümkün, bu uçuş yaklaşık 7 saat kadar sürecek ve bu 7 saat boyunca dünyanın en güzel, en lezzetli yemekleri bizlere ikram edilirken, 1 yandan da son moda filmleri izliyoruz olacağız. Yolculuğumuzun sonunda Seyşeller’in en büyük adası; Mahe adasına iniyoruz. Seyşeller’in en yüksek noktası 900 metreden meydana geliyor, yüksek noktalardan birinde bu tabiat harikası adaların tadını çıkarmaya erkenden başlayabilirsiniz, tabii bu manzaralar çok güzel manzaralar ama ne yazık ki bu güzellikler tarihte yerel halka bırakılmamış. Hem yeraltı kaynakları hem de yer üstü zenginlikleri, kaynakları ve güzellikleri sömürgeci ülkeler tarafından kendi ülkelerine götürülmüş. İstanbul Seyşeller Uçak Bileti Fiyatları

Seyşeller’in En Büyük Adası; Mahe

seyseller-gezi-rehberi-mahe-adasi

Tarihte ilk kez bu adalara Fransızlar gelmişler ve Fransız kâşif Seychell, bu adaları bulduktan sonra kendi adını veriyor ve Seyşeller Adaları olarak bugün bu adalar isimlendiriliyor. Fransızlar adayı keşfettiklerinde ilk iş hemen yeraltı zenginliklerine kadar ne varsa kendi ülkelerine götürüyor, buradaki insanları köleleştiriyorlar. Ardından İngilizler geliyor, İngilizler de yine aynı şekilde yeraltı yerüstü zenginliklerini götürüyorlar. Kendi dinlerini buradaki insanlara yaymaya başlıyorlar. Ve İngilizlerin hâkimiyeti de adalarda başlıyor.

Adalarda hem İngilizlerin hem de Fransızların etkisi çok net bir şekilde görülebiliyor. Yerel halk, bugün hem İngilizce hem Fransızca dilini çok iyi şekilde konuşuyorlar. Trafiğe baktığımız zaman yine İngilizlerin etkisini görmek muhtemeldir. İngilizler de Fransızlar da geldikleri zaman burayı kendi kaleleri olarak kullanmışlar. Hemen adaların en güzel noktalarına kendi yaşam alanlarını inşa etmişler.

Venn Kasabası

venn-kasabasi-seyseller-gezi-rehberi

Önce Fransızlar geliyorlar, güzel manzaraya karşı kendi kalelerini inşa ediyorlar. Ardından İngilizler geldiği zaman da yine Ven kasabasını aynı amaçla kullanıyorlar. Mane adasında tarihi ve turistik gezi rotaları arasında yine ormanların içinde bizi karşılayan bir mekân da Venn kasabasıdır. Venn kasabası, yaklaşık 500 metre yükseklikte müthiş manzarasıyla kendini gösteriyor Venn kasabası merkeze yaklaşık 6 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor.

Seyşeller Gezi Rehberi ile gezmeye ve bilgilenmeye devam ediyoruz. Venn kasabası, ne yazık ki üzülerek söylüyoruz ama çocuk kölelerin tutulduğu ve çalıştırıldığı bir kasabaydı. Köleler bu kasabada tutuyorlardı. Çocuk köleler nereden getiriliyordu? Çocuk köleler Zanzibar’dan getiriliyordu. Zanzibar tabura yakın olduğu için orada da köle pazarı vardı. Fransızlar ve İngilizler gidiyorlardı köleleri orada Zanzibar dan satın alıyorlardı. Afrika’da gemilere bu köleler doldurularak Zanzibar dan getiriliyordu. 100 ile 120 İngiliz Paund’u karşılığında Faslı ve Arap satıcılar çocukları köle olarak satıyorlardı. Çocuk kölelerin çalıştırıldığı tarihi fotoğraflara kasabanın çeşitli panolarında ulaşmak mümkündür.

Seyşeller Gezi Rehberi; Venn’i gezdikçe Seyşeller’in ne kadar sancılı bir geçmişi olduğunu anlayabilirsiniz. Tarihte Venn Kasabası, Hint okyanusu ve doğu Afrika rotasında köle ticareti için önemli bir durak olmuştur.  Venn Kasabasındaki tarihi yolları aşındırmaya devam devam ettikçe; o ağrılı dönemlerin kalıntıları bugün hala kasabada yer alıyor. Fransızlar ve İngilizler adaya geldikleri zaman amaçlarından biri de Hristiyanlığı yaymaktı, bu konuda da gayet başarılı oluyorlar. Bugün, Seyşel adalarında yaşayan nüfusun yüzde doksanı Katolik Hristiyan.

Kasabada İngilizlerin inşa ettikleri tarihi kilise de bulunuyor. Bu kasaba bir zamanlar misyonerlerin de merkeziydi. Hıristiyanlığın yayılmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığı merkez olduğu gibi kölelerin tutulduğu ve dağıtımının da yapıldığı bir güzergahtı. Seyşeller Gezi Rehberi bir sonraki durağı ise Barbarons Bölgesi.

Barbarons Bölgesi

barborans-seyseller-gezi-rehberi

Adanın batısında Barbarons bulunuyor, bölgede tüm gezginler için harika imkanlar var. Seyşeller’in en büyük adası olan Mahe, şüphesiz dünyanın en güzel adalarından biridir. Yemyeşil tepelere sırtını dayayan villa odalar, kristal gibi suların arasında size mükemmel bir konaklama deneyimi yaşatabilir. Plajı, kusursuz suları, pudra gibi yumuşacık kumsalları ve granit taşların üstünden fışkıran ormanlarıyla yepyeni seyşeller gezi rehberi okurlarını misafir etmek için bekliyor.

Seyşeller yılın tüm zamanlarında keşfedilmeyi bekleyen, ayak basılmamış kumsalları, zamanın durmasını istediğimiz müthiş plajları, krem rengi kumsalları ile tatilcilerin gözde adreslerinden biridir.

Avani Plajı

avani-plaji-seyseller-gezi-rehberi

Burada inanılmaz güzel koylar, göz kamaştıran plajlar ve kumsallar yer alıyor. Turkuaz pırıl pırıl, Hint okyanusun suları ipek gibi bembeyaz kumsallarla buluşuyor. Seyşeller Gezi Rehberi; Plajların en büyük özelliği de hemen baktığımızda görmemiz ve her noktasından yararlanabilmemizdir. Bu plajların hâkimi yemyeşil ormanlar, palmiye ağaçları ve okyanus da rengini hem turkuaz renginden hem de bu ağaçların, ormanların yeşil tonundan alıyor.

Mahe’de Avani plajına ulaştığınızda zamanın durmasını istiyorsunuz. Seyşeller, dünyanın en güzel plajlarına sahip. Seyşeller’de. Spor yapmak isteyenler özgürce bu plajlarda koşuyor, yürüyor, sporlarını yapıyorlar. Biz Çılgın Türkler, dünyanın her yerindeyiz. Seyşeller’i de keşfetmiş durumdayız. Avani Plajında ya da Mahe adasında bir Türk’e rastlamak oldukça olasıdır.

Seyşeller, Hint Okyanusu’nun yeni gözdesi 115 ten fazla adadan meydana gelen Seyşeller, Afrika’nın doğusunda Madagaskar’ın ise kuzeydoğusunda yer alıyor. Adaların hepsi dünyanın en güzel manzaralarını sunuyor. Fransızlar tarafından keşfedilen adalar ardından da İngilizlerin hakimiyetine geçiyor. Ama bugün, bu cennet adalar topluluğu bağımsızlığını kazanmış durumdadır.

Turizm Cenneti Granit Ada: Seyşeller

seyseller-gezi-rehberi-

Mavi ve yeşil tonlarını almış, nefis plajların vatanı Seyşeller’in en önemli geçim kaynağı turizm, bu adalarda dünyanın dört bir yanından gelen turistler bu müthiş sularda bol bol zaman geçiriyorlar. Yüzlerce adadan meydana gelen Seyşeller’in en büyük özelliği granit kayalardan ve aynı zamanda da mercan adalarından meydana geliyor olmasıdır. Mercan adaları tabii olarak adanın güvenli olmasını sağlıyor. Çünkü hiçbir vahşi deniz canlısı kıyılara kadar gelemiyor.

Seyşeller Gezi Rehberi; Seyşeller de adaların birçoğu granit ada olma özelliğine sahip granit taşlar, milyonlarca yıl su altında kalmış suların çekilmesi sonucunda da bugün gün yüzüne çıkmış ve plajlara da müthiş bir dekor oluşturuyor. Doğal zenginlik ve güzellik bakımından Seyşel Adaları müthiş, eğer dünyanın en güzel plajlarıyla, en güzel turkuaz renkli sularıyla buluşmak istiyorsanız kesinlikle rotanıza Seyşeller’i almalısınız. Seyşeller Gezi Rehberi ile bir sonraki durağımız başkent.

Seyşeller’in Başkenti Victoria

seychelles-capital-seyseller-gezi-rehberi

Victoria şehri mahe adasında yer alıyor. Şehrin adından da anlaşılacağı üzere Victoria, İngiltere kraliçesinin adından geliyor. Sebebi ise. Tabii tarihte her ne kadar bu adaları Fransızlar keşfetti ise de İngilizler de bu bölgeye ve adalara hâkim oluyorlar. Hem şehirlerde hem caddelerde hem adalarda İngilizlerin isimlerini görmek mümkün. Aynı şehirde olduğu gibi İngilizlerin kültürünü de adada oldukça yaygın bir şekilde oturmuş.

Trafik burada bize göre tersten aktığı gibi aynı zamanda prizler de İngiliz stili ve İngiltere’de yer alan Londra da yer alan binaların, yapıların minyatürleri şehirde ve adalar da görülüyor. Seyşeller de trafik bize göre ters taraftan aktığı gibi resmi dili hem Fransızca hem de İngilizce, halk iki dili birden konuşabiliyor. Ama yerel halkın konuştuğu ana dili Creole dili ve yerel halk burada Creole olarak isimlendiriliyor. Creole melez ırk anlamına geliyor. Seyşeller Gezi Rehberi

Seyşeller halkı oldukça sıcak, güler yüzlü ve misafirperverler, Türkleri de çok seviyorlar. Mahe adası sahip olduğu zengin tarihi ve turistik mekanlarıyla muhakkak gezilip görülecek adalar arasında, dar sokaklarında muhakkak girmek lazım. Zaten küçük bir şehir olduğu için şehri keşfetmenin en kolay yolu yürümek.Seyşeller Gezi Rehberi size bu konuda da bilgi veriyor. Bu arada nereye bakarsak bakalım şehrin ve adaların tertemiz olduğunu görüyoruz.

Yani temizlik takıntısı olanlar için gayet cazip bir tatil ve gezi seçeneği olabilir. Ada halkının temizlik konusunda oldukça bilinçli olduğunu söyleyebiliriz ve zaten adada yasalarda temizlik ve çevre koruma konusunda oldukça sıkı kurallar var. Seyşeller’e gittiğinizde yapılacak en güzel işlerden biri de Scuba Diving, yani su altına dalış yapmak olacaktır.

Hava Durumu ve Sualtı Zenginlikleri

sualti-guzellikleri-ile-seyseller-gezi-rehberi

Suyun sıcaklığı yıl boyunca kuzey bölgelerde minimum 22 derecelerde, doğu bölgelerde ise 28 derecelere kadar çıkıyor. Yani anlayacağınız oldukça ılık sularda bir tatil yapabilirsiniz. Seyşeller, sualtı güzellikleri unutulmaz, el değmemiş zarar görmemiş müthiş sualtı güzellikleri var. Mercan bakımından çok zengin Seyşeller, aynı biblo gibi duran boy boy, çeşit çeşit canlı mercanlarla dolu devasa bir akvaryum izlenimi veriyor. Sualtı zenginliği; Seyşeller’in en önemli mücevheri. Öyle ki dalış yaptığınızda size caretta su kaplumbağaları eşlik edebilir.Seyşeller Gezi Rehberi ile devam ediyoruz.

Burası dünyaca meşhur belgesel kanallarının da dalış yaptığı, belgesel çektiği sulardır. Seyşeller carettalarıyla, mercanlarıyla, renkli renkli endemik balıklarıyla dalış yapılacak, su altındaki yaşamları gözlemlenebilecek dünyanın en iyi ilk 3 listesinde yer alıyor. Günümüzde koruma altında olan sayıları gittikçe azalmakta olan caretta carettaların nüfusu Seyşeller de oldukça fazla. Seyşeller Gezi Rehberi

Tertemiz ılık suları ve uygun yaşam koşulları sebebiyle carettalar bu sulardan hiç bir yere göç etme ihtiyacı hissetmiyorlar. Zaten Seyşeller’in sualtı güzellikleri birçok adada koruma altına alınmış durumdadır.

Meşhur Tropikal Sebze ve Meyve Pazarları

Seyşeller’in meşhur meyve sebze pazarı Mahe’in merkezinde bulunuyor. Seyşel’liler neler yiyor, nasıl besleniyorlar? Bu sorulara, meşhur sebze meyve pazarında cevaplar bulabiliriz. Mahe’de belki de dünyanın en renkli pazarı kuruluyor. Tropikal meyvelerin yer aldığı, taze meyve sularının satıldığı çeşit çeşit yöresel sebzelerin satıldığı açık bir market diyebiliriz.

Tropikal meyvelerin yanında tropikal çiçekler de bu pazarda yerini bulmuş durumda. Turistlerin de keyif alarak gezdiği bir rotadır.  Seyşeller’in topraklarının çok verimli olduğunu söyleyebiliriz. Birçok meyve, sebze et, tropikal ve egzotik meyveler bu topraklarda yetişiyor ve tezgahların hepsinde hep organik ürünler yer alıyor.

Seyşeller Gezi Rehberi; Yerli halk kendi bahçelerinde yetiştirdikleri taze sebze ve meyveleri buraya, pazarlara satmaya getiriyorlar. Patlıcanların boyutu çok ilginç, minicik patlıcanlar görebilirsiniz. Bostan patlıcanı da keza öyle; oldukça küçük, minyatür olarak çıkıyor. Buranın iklimi ve toprağı daha farklı olduğu için bizim meyve ve sebzeler daha farklı şekilde yetişiyor. İnsanların Seyşeller’de çok uzun yaşamalarının en büyük sebeplerinden biri de organik ürünler tüketiyor olmalarıdır. Müthiş bir iklim, verimli topraklarla buluşunca ortaya dünyanın en lezzetli ve en çeşitli tropikal meyveleri çıkıyor.

Dünyanın En Tatlı ve Renkli Meyveleri

yildiz-meyvesi-seyseller-gezi-rehberi

Dünyanın en tatlı ananaslarının adresi Seyşeller. Yerli halk için inanılmaz ucuz; bir ananas yaklaşık olarak 8-10 rupisi arasında değişiyor, Türk Lirası ile yaklaşık olarak 5 lira yapıyor. Burada insanlar her şeyin reçelini yapabiliyorlar, onu söyleyelim. Mesela, domates reçeli var mı? Evet var. Başlıca, gül elması reçeli, mango reçeli, papaya reçeli, yıldız meyvesi reçeli satın alabilirsiniz.

Seyşeller’e gittiğiniz zaman muhakkak tadılması gereken, her gün turistlerin bıkmadan yediği bir meyve var. Mango meyvesi bu topraklarda çeşit çeşit renk renk mango üretiliyor ve dünyanın en lezzetli mangolarının Seyşeller’de üretildiğinin garantisini verebiliriz. Yeşil mango, kızarmış mango, sarı mango hep Seyşeller’de yetişiyor ve çok lezzetliler ayrıca sağlığa da çok faydalı bir meyve olduğunu bilmelisiniz. Seyşeller Gezi Rehberi

7-8 tane meyvenin vitaminini barındıran mango meyvesi kansere karşı çok iyi bir koruyucu olduğu söyleniyor ve yerli halk tarafından bol bol tüketiliyor. O yüzden de çok sağlıklı uzun ömürlüler, bunu araştırmışlar. Sadece mango değil aynı zamanda muzda bu toprakların olmazsa olmazı hem de çeşit çeşit kültür muzlar var. Dev boyutta, Plantain olarak isimlendirdikleri muz çeşidini pişirerek yiyorlar. Plantain muzları oldukça sert ve kalın bir muz çeşididir. Bu muzları kabuklarını soymadan pişiriyorlar. Ama bildiğimiz muzlardan da bulabilirsiniz. Üstelik daha lezzetli ve sarı, kırmızıya çalan renklerde muzlar da alabilirsiniz. Seyşeller Gezi Rehberi

Çeşit Çeşit Baharatlar Mahe Pazarında

baharat-pazari-seyseller-gezi-rehberi

Seyşeller’in Mahe adası özellikle baharat adası olarak biliniyor. Sebebi dünyanın en güzel, en lezzetli baharatlarının burada yetişiyor olmasıdır. Mutfaklarınıza giren birçok baharatın merkezi Seyşeller. Burada binlerce tarçın yetişiyor ve gerçekten muhteşem kokuyor. En önemli geçim kaynakları arasında baharatçılık var. Mahe adasında her şeye tarçın ilave edebiliyorlar. Seyşeller Gezi Rehberi; Mahe adasına giden turistlerin en çok yaptığı alışverişlerin başında tarçın, karabiber, köri, hardal, muskat, safran ve vanilya gelmektedir.

Vanilya yine bu adada çok meşhur, vanilyanın çayını yapmışlar. Vanilya burada dünyanın en ucuz vanilyası diyebiliriz. Vanilyadan her şey yapmışlar. Seyşeller Gezi Rehberi; Vanilya esansı, vanilya kokuları var. Bunları hem keklere hem yemeklere kullanıyorlar. Burası acı sosları ile meşhur aslında, Mahe adası ve aynı zamanda Seyşeller’de biber çok yaygın. Biberleri kendileri üretiyorlar, kendileri yapıyorlar. Acı sosları özellikle balıklarda çok yiyorlar, balıklar da olmazsa olmaz yani kesinlikle sos tüketiyorlar. Buraya gelen turistler bu soslardan da ülkelerine götürüyorlar.

Seyşeller Koyları

seyseller-gezi-rehberi
seyseller-gezi-rehberi

Seyşeller birbirinden güzel sayısız koylara sahip, hangi koya gidersek gidelim, altın gibi pırıl pırıl incecik kumsallar dikkat çekiyor. Her yer doğanın en güzel tonuna sahip, birbirinden güzel ormanlar bu plajların yanı başında yükseliyor. Turkuaz renkli sular, ormanlar ve bu koyları çevreleyen adalar, Adacıklar o kadar güzel ki Seyşeller’in havasıyla birleşince; Seyşeller tropik cennet unvanını kazandırıyor.

Seyşeller’de Neler Yenir?

Seyşeller Gezi Rehberi yemek duraklarında Seyşel Adaları okyanusun ortasında olduğundan dolayı deniz ürünleri Seyşeller’de çok meşhur ve yenilecek en güzel yiyecekler, kesinlikle balık ve deniz ürünleri deneyebilirsiniz.

Seyşeller’e Demografik Bakış

Seyşeller yıl boyu 27 ile 32 derece arasında sıcaklığa sahip hem iklimsel güzelliği hem de turizm merkezi oluşu burayı hep cezbedici kılıyor. Adaya, tarihte önce Fransızların gelmesi ardından İngilizlerin gelmesi tabii adada Hristiyanlık dininin yayılmasına sebep olmuş. Bu nedenle nereye gidersek gidelim adalarda gerek tarihi gerekse yeni yapılmış olan kiliseler dikkat çekiyor.

Seyşeller Gezi Rehberi; Adadaki halkın yüzde 75’i Katolik az miktarda Protestanlar da mevcut. Bende de var. Seyşeller’de her ne kadar ağırlıklı olarak Hristiyanlar yaşam sürse de adada aynı zamanda Müslüman ve Hindu nüfus da yer alıyor ve bütün dinlere inananlar burada kendi ibadethanelerinde ibadetlerini yapabiliyorlar.

Cami olduğu gibi aynı zamanda renkli, renkli Hindu tapınakları da yer alıyor. Tarihte Hindistan’dan adaya göç eden Hindular olduğundan dolayı ada da azımsanmayacak ölçüde Hindi nüfus yaşam sürüyor. Bugün adada birçok iş alanında Hindular görebilirsiniz.

Mahe’nin Meşhur Balık Pazarı

seyseller-gezi-rehberi-ve-demografik-harita

Seyşeller Gezi Rehberi ile gezmeye devam ediyoruz. Rengârenk balıkların adresi, Seyşeller’in meşhur balık pazarı, başkent mahallenin merkezinde muhakkak yerli, yabancı herkesin, tüm turistlerin uğradığı bir adrestir. Balık pazarı dendi mi? Akla ilk bu Mahe Balık Pazarı geliyor. Okyanustan taze taze tutulan balıkların adresi balık pazarı her zaman çok rağbet görüyor. Yüzerken ve daldığınız da gördüğünüz o rengarenk balıkları, balık pazarı tezgahlarında görebilirsiniz.

Her renk her büyüklükte her damak tadına göre burada balıkları bulmak mümkün ve balık pazarındaki taze taze, sabah tutulan balıkları günün ilk saatlerinde görebilirsiniz. Çok yoğun talep görüyor. Bütün oteller, insanlar bu balık pazarından alıyorlar. Seyşeller dört tarafı sularla kaplı olduğu için okyanustan da her an balık tutabiliyorlar. Bu nedenle balık fiyatları oldukça uygun. Seyşeller Gezi Rehberi

Biz, rengarenk balıkları yemeye kıyamaz belki ama burada hiç af etmiyorlar. Bu balıklar Seyşeller mutfağının vazgeçilmezleri arasında. Sabah kahvaltılarında bile Seyşel yerlileri balık ürünleri tüketiyorlar. Balık pazarının en güzel avantajlarından biri de beğendiğiniz balıkları hemen yukarıda bulunan restoranda pişirtip, yiyebiliyorsunuz.

Lüksün Seyşeller Adresi; Eden Adası

demografik-harita

Seyşeller ya da resmi adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, yaklaşık 500 km² yüzölçümüne sahip en büyük adası ve başkent Victoria‘nın yer aldığı Mahe Adası yaklaşık 142 km² yüzölçümü ile adaların en kalabalığı olma özelliğine sahip, adalar arasında en yüksek tepe 900 metre yüksekliği ile maya adasında bulunuyor. Dünyanın en lüks en güzel villaların yer aldığı adreslerden biri. Eden Adası, Mahe adasına bağlı, ufak bir köprüyle bu adaya geçiş yapılabiliyor.

Dünyanın en zengin yaşamlarının aktığı adalardan biri Seyşeller’de bulunuyor. Dünyanın en zengin Güney Afrikalı ve Arap iş adamlarının son zamanlarda popüler yaşam adresi Seyşeller’deki Eden Adası. Seyşeller Gezi Rehberi; Denizin kenarından yükselen ultra lüks villalar ve kapılarının önünde özel yapıları yer alıyor. Tabi denizin rengi de muhteşem. Burası inşa edilirken, turkuaz renkli deniz göz önünde bulundurularak harika bir marina inşa ediliyor, daha sonra villalarda üstüne konarak bugün jet sosyete’nin yaşam sürmüş olduğu adaların başında geliyor.

Eden Adası Seyşeller

Taşların arasında yaşayan balıkları yemeden, dalış yapmadan suyun üstünden görebiliyorsunuz. Evet, Eden Adası’nda her yerde restoran ve kafeler var. Bütün bu kafeler muhteşem yemyeşil doğa ve turkuaz rengi denize doğru yapılmış. Seyşeller’in gözbebeği Eden adası’nda yer alan bu lüks villaların kapılarının önünde otopark yer almıyor. Seyşeller Gezi Rehberi Özel marinalar yapılmış, ufak bir alışveriş merkezi de yapılmış adaya, yatların dan sıkılanlar bu marinaya geldiklerinde buraya demirliyorlar. Minik AVM’de gezdikleri gibi yemeklerini de yiyebiliyorlar. Eden adası, dünyanın en zenginlerinin adeta akın ettiği bir adres, 2000’li yıllarda yapay bir ada üzerine inşa edilen lüks villalar, avm ve marina anında dikkat çeken bir cazibe merkezine dönüşmüş ve gelişmeye devam ediyor. Seyşeller Gezi Rehberi yazımız burada bitiyor. İnstagram