DOLAR 13,76080.28%
EURO 15,57590.1%
ALTIN 792,000,71
BITCOIN 662377-2,57%
Gaziantep

AÇIK

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pedagojik formasyon başvuruları ne zaman? 2021-2022 Pedagojik formasyon başvuru şartları

Pedagojik formasyon başvuruları ne zaman? 2021-2022 Pedagojik formasyon başvuru şartları

ABONE OL
28 Eylül 2021 17:06
Pedagojik formasyon başvuruları ne zaman? 2021-2022 Pedagojik formasyon başvuru şartları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı’nın yeniden başlatılacağını duyurmuştu.

YÖK, Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar’ın güncel halini paylaştı. Böylece ”Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı” güncellenerek yürürlüğe girdi.

Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanlar öğretmenliğe başvurabilecek. Bu noktada formasyon almak isteyen adaylar, başvuruların ne zaman alınacağını ve şartların neler olduğunu araştırıyor.

Peki 2021 2022 pedagojik formasyon başvuruları ne zaman? Pedagojik formasyon hangi bölümler alabilir, şartlar neler? İşte detaylar…

PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Pedagojik formasyon eğitimi, bu yıl itibariyle yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans programı olarak verilecek.

Öğretmen adayları bu eğitimi aldıktan sonra atanma hakkı elde edecek. MEB’in yaptığı açıklamaya göre programa başvurular ekim ayında alınacak.

PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde açılacak olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı, eğitim fakültesinden mezun olmayan ve öğretmen olmak isteyen adaylara veriliyor.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

PEDAGOJİK FORMASYON YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

YÖK pedagojik formasyon eğitimiyle ilgili daha önce 18.11.2015 tarihinde hazırlanan usul ve esasları gözden geçirerek gerekli düzenlemeleri gerçekleştirdi. Bu kapsamda yapılan düzenlemelere yönelik açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

”Bu çerçevede pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları, paydaşların görüş ve önerileri de alınarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan yeni öğretmenlik programları ile uyumlu hale getirilmiştir. ‘Pedagojik Formasyon Eğitimine İlişkin Çerçeve Usul ve Esaslar’, güncellenmiş haliyle Yükseköğretim Kurulu tarafından da onaylanarak 2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir.

Yükseköğretim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı itibarıyla yüz yüze eğitimin yeniden başlamasına bağlı olarak, öğretmenlik eğitimi programlarıyla süregelen çalışmalar kapsamında geçmişte de uygulanan pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarının da belirlenen yeni usul ve esaslar çerçevesinde; ”üniversite senatolarının belirleyeceği kriterler, üniversitelerin fiziki alt yapısı, öğretim üyesi yeterliliği, eğitimin niteliği, illerde milli eğitim müdürlüğüne bağlı okulların fiziki kapasitesi ve öğretmenlerin branşlara göre dağılımı” gibi hususların da göz önünde bulundurularak başlatılması mümkün olabilecektir.”

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/egitim-haberleri/pedagojik-formasyon-basvurulari-ne-zaman-2021-2022-pedagojik-formasyon-basvuru-sartlari

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.