Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler (9 Yer)

0

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler, Karadeniz Türkiye’nin doğayla iç içe olan bir bölgesidir. Karadeniz’in birçok güzel ili bulunmaktadır. Genellikle bol yağış almasından dolayı yeşillik alanının bol olması görülmesi gereken birçok mekân sunmaktadır. Karadeniz deyince Türkiye’de yaşayan insanların aklına direk doğal yaşam gelmektedir.

Yaylaları, dağları, gölleri ile birçok insanı etkilemektedir. Batı, orta ve doğu olarak bölünmüş olan Karadeniz bölgesi her bölgesinde müthiş güzellikler sunmaktadır. Ayrıyeten bulunduğu bölge bakımından uzunca süre Rumlara ev sahipliği yaptığı için tarihi yapıları da mevcuttur.

Derin ve dalgalı bir denizi olan Karadeniz’in kısıtlı plajları olsa da bu konuda da oldukça yerli ve yabancı turist çekmektedir. Genellikle kamp gibi aktivitelerin yoğun olduğu bir bölgedir. Ulaşım konusunda otobüs, uçak imkânı vardır. Bazı illeri engebeli olduğu için otobüs yolculuğu ziyaretçileri yıpratmaktadır.

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlerin başında Uzungöl gelir.

uzungol-trabzon-karadeniz-turu-seyseller-com
uzungol-trabzon-karadeniz-turu-seyseller-com

Herkesin genellikle duyduğu bildiği bir mekân haline gelmiştir. Bilmeyenler için bu mekân Trabzon Çaykara ilçesinde bulunmaktadır. Uzungöl aynı zamanda bir kasaba ismidir. Ortasında muhteşem bir görüntü elde ettiren göle sahiptir. Adını ise bu gölden almıştır. Etrafı şirin, ahşap otel, konaklama tesisleriyle çevrilidir.

Ormanı etkileyici bir güzelliktedir. Hediyelik eşya alınacak, Karadeniz yemekleri yenilecek birçok mekâna sahiptir. Yabancı turistlerin daha çok geldiği ve ziyaret ettiği bilinmektedir. Kendi arabanızla da gidebileceğiniz Uzungöl’e aynı zamanda servislerde saat başı kalkmaktadır. Şehrin gürültüsünden kaçıp biraz kafa dinlemek için en ideal tatil mekânlarından biridir.

Kastamonu’ya Gidiyorsanız Mutlaka Ziyaret Edin: Hz. Pir Şeyh Şaban-i Veli Külliyesi

seyh-saban-i-veli-hz-hazreti-pir-kulliyesi-kastamonu
seyh-saban-i-veli-hz-hazreti-pir-kulliyesi-kastamonu

Kastamonu da bulunan bir türbedir. Ziyaret edenlerin genellikle manevi olarak rahatladıklarını söyledikleri bu yapı sadece tarihi değil felsefi olarak da ziyaretçilere bilgi şöleni yaşatmaktadır. Giriş ücretsizdir. Kastamonu’ya yolunuz düştüğünde ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Karadenizin Tarihi Şehirlerinden: Safranbolu

tarihi-safranbolu-evleri-karabuk-karadeniz-turu
tarihi-safranbolu-evleri-karabuk-karadeniz-turu

Karadeniz’in bir diğer ili olan Karabük’ün ilçesi olan Safranbolu tarihi bir ilçedir. Hem tarihi yapısıyla, hem mimari yapısıyla hem de doğal güzellikleriyle sizlere müthiş bir gezi yaşatacaktır. Birçok turistin akın ettiği bu ilçe kültür mirası olarak da korunmaktadır. Eski konakların olduğu ve o konakların otel olarak kullanıldığı bir yerdir. Hediyelik eşya olarak birçok hediye alabileceğiniz seçeneklerle doludur. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler listesinde yer almayı hak eden bu güzel şehri gezerken tarihte küçük yolculuklar yapacaksınız.

Safranbolu lokumu, kahvesi, el işi takıları, bakırları bulunmaktadır. Safranbolu’nun sokaklarında yürürken huzur bulacağınız aşikârdır. Birçok yemek tercihi yapacağınız restoranlar bulunmaktadır. Hepsi birbirinden leziz olan bu yemeklerin tadı damaklarınızda kalacaktır.

Türk kültürünü yansıtan yemeklerle karşılaşacaksınızdır. Sıcakkanlı ve sevecen insanlarının sayesinde tekrardan gelmek isteyeceğiniz bir mekândır. Şehrin girişinden bitişine kadar doğal yapısıyla tarih kokusu sizleri çok etkileyecektir. Karabük’e geldiğinizde Safranbolu’ya gitmeden tatilinizi sonlandırmamalısınız. Kesinlikle görmeniz gereken bir yapıya sahiptir.  

Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler den biri de; Ayder Yaylası

ayder-yaylasi-trabzon-karadeniz-turu
ayder-yaylasi-trabzon-karadeniz-turu

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan turistik bir yayladır. Birçok konaklama imkânı bulunan yayla, sık sık ziyaret edilen doğal güzelliklerden biridir.

Doğayla iç içe olacağınız şelale sesleriyle uyanacağınız bir tatil imkânı sunacaktır. Maddi olarak her maddiyata sahip insanlar için imkânlar mevcuttur. Karadeniz’e has yemeklerin yapıldığı mekânlarla doludur. Kuş sesleri, inek çanlarının sesleri sizleri şehrin gürültüsünden alıkoyacak bir tatil imkânı sunacaktır. Yaz, kış fark etmeden her mevsim seyahat edilecek bir yerdir. 

Karadeniz’e Kuşbakışı Bakan Şehir; Boztepe

boztepe-karadeniz-gorulecek-yerler
boztepe-karadeniz-gorulecek-yerler

Ordu’nun muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bir yükseklikte olan yerdir. Teleferik imkânı sunduğundan dolayı Karadeniz’in incisi diye adlandırılan Ordu’yu izleyebilirsiniz. Arabanızla çıkabileceğiniz bu Boztepe’den teleferiğe binerek Ordu’nun manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.  

Karadeniz’in Sarp Kayalıklarının Resmi: Sümela Manastırı

sumela-manastiri-trabzon-karadeniz-kultur-turu
sumela-manastiri-trabzon-karadeniz-kultur-turu

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan bu yapı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan bir manastırdır. Yorucu bir yolu olsa da yürüyüş severler için muhteşem bir doğa manzarası sunmaktadır. Trabzon’a gelip de uğramadan giden kişi sayısı çok azdır. Tatilinizi tarihi ve doğal bir yapıyla şenlendirmek istiyorsanız Sümela Manastırı’nı ziyaret etmelisiniz.

Atatürk’ün Milli Mücadeleyi Başlattığı Yer: Bandırma Vapuru Müzesi

bandirma-vapuru-muzesi-samsun-karadeniz
bandirma-vapuru-muzesi-samsun-karadeniz

Samsun’a yolunuz düştüğünüzde görmeniz gereken bir müze olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. 19 Mayıs’ın önem arz ettiği ülkemizde Samsun’a olan ziyaretimize eşlik eden bir gezi olması gerekmektedir. Müzenin her yanı tarih kokmaktadır. Manzara olarak da birçok doğal güzellikler sunmaktadır. Samsun Karadeniz Bölgemizin en değerli kentlerinden biridir. Tarihi ve doğal olarak birçok farkındalık katacak bir gezi imkânı sunmaktadır.

Batı Karadeniz’in İncisi: Abant Gölü

bolu-abant-golu-karadenizde-gorulmesi-gereken-yerler
bolu-abant-golu-karadenizde-gorulmesi-gereken-yerler

Bolu’da bulunan ulusal bir parkımızdır. Birçok güzelliği barındıran bu göl yürüyüş yolları, muhteşem yapıdaki dağ evleri, temiz ve manzara bakımından üst seviyede olan oteller ile tatilinizin güzel geçmesini sağlayacaktır.

Şehirden uzaklaşıp huzurlu bir ortama ihtiyacı olanlar için muhteşem bir tatil sunacağı aşikârdır. Giriş ücreti olarak 21 lira civarında para ödenmektedir. Her mevsim gidilme imkânı olan bu mekân Kışın daha çok tercih edilmektedir. Büyükşehirlere yakın olmasından dolayı genellikle kaçamak yapıldığında gidilen adrestir. Kamp ve karavan imkânı sunan Abant Gölü görmeye değer yerlerden biridir. Youtube Hesabımızı Takip Edin

Büyük Ata’nın Karadeniz Durağı: Atatürk Köşkü

ataturk-kosku-trabzon-karadenizde-gorulmesi-gereken-yerler
ataturk-kosku-trabzon-karadenizde-gorulmesi-gereken-yerler

Trabzon’da bulunan bu yapı liderimiz olan Atatürk’ün Trabzon’a geldiğinde yaşadığı evdir. Ona ait birçok eşyanın bulunduğu bu mekân oldukça güzel mimarisiyle ilgi çekmektedir. 1934-1937 yılları arasında burada konaklamıştır.

Buraya giderken yol boyunca da güzel manzaralara tanık olacaksınız. Trabzon’un doğal yapısıyla birleşmiş bu yapı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaktadır. Görmeye değer bu mekânı görmeden tatilinizi bitirmemelisiniz. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler listemizin şimdilik sonuna geldik. Tabii ki güzel Karadeniz’in muhteşem yerlerini saymakla bitiremeyiz ama bariz unuttuğumuz bir yer varsa lütfen yorumlarda yazın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.