Kamp Tatili için 9 Altın Öneri

2

Kamp Tatili, Kamp severler için kamp hayatı, konaklama seçeneklerinin ilk sırasında yer alıyor. Kamp severler, yanlarına aldıkları malzemeleri ile kendi evlerini kendileri kuruyor, yanlarında taşıyor ve nerede isterlerse oraya çadırlarını kurup kalıyorlar.

Doğanın içerisinde kaldığınızda pahalı otellerin veya gökdelenlerin yüksek katına gerek yok. Bir dağa kurulan kamp ile bu manzaradan çok daha iyisini görebilirsiniz. Evcil hayvanları almayan otellere gitmek istemiyorsanız, kamp hayatınızda patili dostunuzu yanınıza alabilirsiniz.

Kamp Tatili İçin Neler Gerekir?

Kamp yapma kararını verdikten sonra doğa ile iç içe iken temel ihtiyaçlarınız ve gereksinimleriniz bulunacak. Bu alanda sizlere kamp tatili için gerekli malzemeler listemiz çok yardımcı olacaktır.

Çadır Seçimi

Çadır seçimini yaparken hafifliğine, dayanıklılığına, su geçirmezliğine ve kaç kişilik olacağına karar vermelisiniz. Çadırınızın seçiminde kış veya yaz aylarında kullanmak istediğiniz faktörü, kumaş seçiminde çok etkili olacaktır.

Eğer yaz aylarında bir çadır kurmak istiyorsanız ince kumaşlı çadıra sahip olmanız gerekmektedir. Kış aylarında kamp yapmak istiyorsanız bu ince kumaşlı çadırlar sizin yeterince ısınmanızı sağlamayabilir. Bunun için daha kalın ve farklı kumaşlara sahip çadırları tercih etmeniz gerekmektedir.

Kamp Mutfak Malzemeleri

Yemeklerinizi pişirebilmek için ateş yakmanız veya küçük gazlı bir ocak almanız gerekir. Kamp severler için tasarlanmış olan tabak, kaşık, bardak çeşitleri bulunuyor. Hatta çantanızda yer kaplamaması için bardak ve tencerelerin katlanabilen seçenekleri bile bulunuyor. Kampta yer kaplamayan eşyalar çantalarınızı daha da hafifletecek.

Kamp İçin Elektrik Kablosu

Genelde marketlerde veya yapı marketlerde kamp için elektrik kablosu bulabilirsiniz. Elektrik kablosunun ne kadar uzun olacağı tamamıyla size kalmış bir durumdur. Kamp alanları için belirli noktalarda elektrik ve su bulunuyor. Bu alanlarda bulunan prizlerden elektrik kablonuz ile çadıra enerji sağlayabilirsiniz.

Kamp İçin Su Hortumu

Bu üründe genel marketlerde veya yapı marketlerinden rahatlıkla edilebilmektedir. Su hortumunun uzunluğu tamamıyla size kalmış bir durumdur. Ancak uzun ve sağlam yapıda olmasında fayda sağlayabilir. Bazı kamp alanlarında çeşmeler bulunmuyor, elektrik ve suyunuzu kendiniz çekmek zorunda kalıyorsunuz. Böyle bir kamp alanına gidiyorsanız kamp için su hortumu size yardımcı olacaktır.

Kamp Işıklandırması

Kamplarda çadırınızın içerisini ampul ile aydınlatamazsınız. Çadırlar için kullanabileceğiniz güneş enerjisi ile kendini yeniden şarj ederek elektriğe ihtiyaç duymayan kamp ışıklandırması seçenekleri bulunuyor.  Bu seçenekleri tercih ettiğinizde hem enerji ihtiyacınız kalmayacak hem de kamp konseptine daha uygun bir tatil gerçekleşmiş olacaktır.

Çadır İçin Yatak Seçimi

Çadırınızı aldıktan sonra çadır için yatak seçimi son derece önemlidir. Aldığınız çadırın içerisine uygun bir yatak bulmanız kolay olabilir, ancak beğendiğiniz bir yatağı çadırın içerisine sığdırmak hiç kolay olmaz.

Çadır iki kişilik bir çadır olacaksa alacağınız yatağın çadırın içerisini tamamıyla kaplamaması gerekiyor. Çadır için yatak seçimi yaparken yatağın üst kısmı kumaş olanları tercih edin. Plastik yataklar soğuk sizi soğuk tutar ve üzerine bir şey koymanıza imkan tanımaz.

Çadır için Masa ve Sandalyeler

Masa ve sandalyelerin tamamıyla bir zevk meselesi olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli sırt çantanız ile geziyorsanız masa yerine sadece sandalye almanızı öneririz. Ancak araba ile tatile gittiğinizde küçük bir masa bagajınızda fazla yer kaplamayacaktır. Masanın elbette lazım olduğu alanlar bulunuyor, ancak bu diğer ekipmanlardan daha önemli bir yer kaplamıyor.

Kamp İçin Sırt Çantası

Kamp yapan herkesin elbette bir sırt çantasına ihtiyacı vardır. Önemli olan kamp için doğru sırt çantasını seçmektir.

Kadınlar ve erkekler için taşıma kapasiteleri farklı olan birçok çeşit sırt çantası bulunuyor. İhtiyacınız olan ağırlığı taşıyabilecek bir sırt çantası edinmeniz gerekiyor. Materyallerinden, renklerine ve ağırlıklarına kadar birçok çeşit marka bulunuyor.

Kamp Tatili Önerileri

 • Kamp alanında güvenliğinizi sağlamak için mutlaka kilit alın.
 • Kamp alanında sıcak suyun ve tuvaletin bulunduğu hakkında bilgi edinin.
 • Kamp alanına gitmeden önce elektrik ve su hakkında bilgi edinin.
 • Evcil hayvanınız ile kampa gidiyorsanız kamp alanında evcil hayvan alınıp alınmadığına dair bilgi sahibi olun. Çünkü her ne kadar kamp alanları olsa bile bazı yerler evcil hayvanları istemiyorlar.
 • Kamp alanında bulunan denizin ne derece temiz ve girilebilir olduğu hakkında bilgi edinin.
 • Tatil Planı Nasıl Yapılır?
 • Youtube Hesabımızı Takip Edin

2 Yorumlar
 1. Can diyor

  Kamp yapmak çok güzel bir aktivitedir. Doğa ile iç içe olursunuz, telefondan ve bilgisayardan uzak iç sesinizi dinleyeceğiniz bir zaman olur. Hiç kamp yapmadıysanız, bir softasonu ilk önce günü birlik sonrasında gece kalarak çadır kamp yapabilirsiniz ama mutlaka en azından ilk kamp deneyimlerinizde kamp alanlarını tercih edin.

 2. Hüseyin diyor

  En uygun kamp çadırı nereden alabilirim?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.