Güvenli Tatil ✓ Önerileri

0

Güvenli Tatil, Mart 2020’de pandemi sürecinin başlamasıyla beraber kısıtlamalardan ve kendimizi korumak zorunda olduğumuzdan dolayı bütün vaktimizi evde geçirmekteyiz. Uzun süredir ev ve işyeri arasında mekik dokunduğu için her birey güzel bir tatil yapmak istemektedir. Doğanın içerisinde kamp kurarken, denizin ve güneşin keyfini çıkarırken nelere dikkat edilmeli biliyor musunuz? Pandemi koşulları göz önünde bulundurularak yaz tatilinde dikkat edilmesi gerekenleri liste haline getirdik.

guvenli-tatil-onerileri
Güvenli tatil

Güvenli Tatil için Maske Kullanımını Es Geçmeyin

Tatil beldelerinde, köylerinde veya otellerde sıcak havanın bunaltması sebebi ile maske kullanımı bir hayli seyrekleşmektedir. Güneş altında maske kullanmak her ne kadar zorda olsa kullanımına özen gösterilmelidir. Pandemi koşullarında, koronavirüsten koruyacak en önemli şey maskedir.

Tatil bölgesinde güneşlenirken tabi ki maske takmak durumunda değilsiniz fakat gezerken, bir yerden bir yere giderken ve çok insan olan yerlerde maske takmanız, koronavirüsten büyük oranda korunmanızı sağlayacaktır. Maske kullanımına bu koşullar altında özen göstererek tedbirleri tatilde de uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yüzerken Sosyal Mesafenizi Koruyun Güvenli Tatil Yapın

Yaz tatilinde birçok aile doğa turları yerine deniz ve havuzlu seçeneklere yönelmektedir. Deniz veya havuza girecekseniz, gittiğiniz yerin pandemi koşullarını önceden incelemenizde fayda var. Güvenli Tatil için plajda güneşlenirken, havuzda veya denizde yüzerken insanlara belli bir mesafe ile durmak, pandemi döneminde uyulması gereken tatil şartlarından en önemlisidir.

Virüsler nem ve ıslaklık gibi durumlarda duyarlıdırlar. Buna bağlı olarak bu tarz bölgelerde pek çok barınamazlar. Bu avantajı da göz ardı etmeden mesafe kurallarına uyduğunuzda pandemi döneminde güzel bir tatil yapmış olacaksınız.

Aşırı Popüler Tatil Beldelerine Yönelmeyin

Pandemi şartları geçerli olan bir tatil daha bizi beklemektedir. Bu şartlar altında amacınız çok insanın olduğu yerlerden uzak durmak olmalıdır. Elbette her plajda, koyda veya belde de insan yoğunluğu olacaktır. En güvenli tatil deneyimi için aşırı insan yoğunluğu olan ve sosyal mesafenin korunamadığı bölgelerden uzak durulmalıdır.

Eğer çok insanın olduğu yerler tercih edilirse güzel bir yaz tatili koronavirüs ile son bulabilir. Pandemi şartlarında en çok dikkat etmeniz gereken kendinizi ve ailenizi virüsten korumaya yönelik davranmak olacaktır.

Hijyen Kurallarını Aksatmayın, Güvenli Tatilinizi Bozmayın

Pandeminin üçüncü önemli dikkat edilmesi gereken kuralı ise hijyendir. Virüsler bir şekilde elinize tutunmuş olabilir. Eğer elinizi yıkamadan ağzınıza, burnunuza veya gözünüze götürürseniz, elinize tutunan virüs vücudunuza girerek tüm bağışıklığınızı alt üst edebilir. Tüm bu durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına yapmanız gereken önemli şeylerden birisi de hijyen kurallarına dikkat etmekten geçmektedir.

Yanınızda mutlaka tatil süresi boyunca yetecek kadar el dezenfektanı bulundurmalısınız. Elinizi sık sık yıkamaya özen göstermelisiniz. Tur bünyesinde veya otellerde yapılan tatillerde ise firmaların sağlamış olduğu pandemi kurallarına riayet etmelisiniz.

Güvenli tatil için en önemli 3 kuralı asla unutmayın! Pandemi dönemi tamamen bitene kadar; maske, mesafe ve hijyen kuralları tatilde de önceliğiniz olmalıdır. İyi tatiller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.